Gastronómia a vinárstvo

Okolie Dunaja sa vždy spájalo s originálnou gastronómiou, kultúrou a pestovaním viniča. Táto oblasť bola známa už v časoch starých Rimanov a Kvádov. Vnímali ju ako kultové miesto plné prírodných energií. Storočia ovplyvňovala región spätosť s riekami. V stredoveku sa tu vyrábali najušľachtilejšie vína Ostrihomskej arcidiecézy. Veľké množstvo slnečných dní je v tejto oblasti kľúčové pre pestovaniu viniču.
Gastronomické špeciality Podunajska patria medzi najznámejšie a najvýraznejšie kulinárske skvosty Slovenska. Dunaj netvorí iba hranicu dvoch krajín, dvoch národov, ale aj ich spojnicu. Práve tu, na južnom Slovensku dochádzalo v najväčšej miere k stretu kultúry slovenskej s maďarskou, v istom období dokonca tureckou. A keďže jedlo hranice nepozná, vznikol tu mix skvelých, silných chutí.
Najznámejšími jedlami Podunajska sú guláše, perkelty, paprikáše, lečo, živánska, šomloi halušky alebo tradičná Jókaiho fazuľová polievka „bableveš“.
Dvanásť metrov vysoká, rozširujúca sa veža s tromi terasami, s moderný exteriérom. Kazateľská stolička je 639 metrov vysoký vrchol Visegrádských vrchov, kde bola postavená nová rozhľadňa lesného parku Pilisi, z ktorej sa neustále otvára panoráma ohybu Dunaja. 


Piknik v kaštieli

Preneste sa do čias nedávno minulých a vychutnajte si leto v parku Château Béla tak, ako to kedysi robila aristokracia. Ullmanovci, tak ako aj iné šľachtické rodiny, radi trávili letné dni na vidieckych panstvách, kde mali deti dostatok voľnosti a pohybu a rodičia zase príležitosť užívať si príjemné letné dni. S letom sa preto neoddeliteľne spájali aj pikniky, na ktoré pozývali svojich príbuzných a priateľov. V kaštieli je možnosť objednať si pre vonkajších hostí piknikový kôš, ktorý obsahuje všetko potrebné pre perfektný deň v prírode a je naplnený sezónnymi a domácimi pochúťkami. Nechýbajú v ňom chutné sendviče, ovocie a domáce koláčiky. Vychutnajte si popoludňajší piknik v prírode s pohárom Château Belá vínka, ktorý Vám na vyžiadanie k piknikovému košíku zamestnanci kaštieľa radi pripravia.


Reštaurácia Baldacci Château Béla v Belej


Pre náročných gurmánov, Baldacci je miesto, kde si doprajete chvíle pre seba a celkom zabudnete na pojem o čase. Reštaurácia ponúka vynikajúce jedlá vo Fine Dining prostredí.
Ochutnajte prvotriedne vína v kombinácii s triom z husacej pečienky, alebo si vyberte jedno z prémiových jedál pripravených z hovädzieho mäsa z vlastnej produkcie Hereford dobytka. 
Web: lístok jedálny 


Vináreň Vinoteca Château Béla v Belej

Nachádzajúc sa na pôvabnom nádvorí kaštieľa, Vinoteca je ideálnym miestom pre stretnutia s vašimi priateľmi a rodinou. Táto rustikálna miestnosť poskytuje útulné útočisko počas chladných ročných období a počas letných dní sa stane terasa chránená pergolou vašim zaručene obľúbeným miestom.
Vo Vinotece ponúkajú rôzne odrody bielych a červených vín ako aj čerstvé a chutné delikatesy. Všetko je o vašom výbere, avšak vždy nájdete oboje, zdravú a zhovievavú ponuku.

Reštaurácia Barus v Gbelciach

Reštaurácia v centre obce Gbelce ponúka miestne aj medzinárodné špeciality (pizza a sushi) pre milovníkov veľkých porcií, rýchlej obsluhy a kvalitného jedla, ktoré Vám radi dovezú aj do miesta vášho ubytovania. Ich neodolateľnou špecialitou je tradičná Jókaiho fazuľová polievka a Halászlé.

web: https://restaurantbarus.sk/

Talianska reštaurácia PUPI v Štúrove

Ak túžite po pravej talianskej pizze a cestovinách, v Pupi budete na správnom mieste.

Reštaurácia Modrá Ryba v Kováčove

Reštaurácia sa nachádza neďaleko Štúrova (7 km) smerom na Chľabu, priamo v prírodnej rezervácii Kováčovských kopcov s krásnym výhľadom na Dunaj a okolie.

Web: https://modraryba.sk/Sedliacka reštaurácia v Štúrove

Vitaj sedliak!
Hlavným reštaurácie je zachytiť netradičnú atmosféru a zážitky pre hostí živáňov a bosorky.
Počas uplynulých rokov sme sa snažili vždy vylepšovať Našu výnimočnú chuť jedla a zanechať vo Vás hlboký zážitok obsluhy. Našim najlepším dôkazom sú verný hostia a nie len zo Ak nedaj Bože sa Vám nebude páčiť ceckatej krčmárky papuľovanie, zapchajte si uši aj ústa, lebo ináč Vás kat strčí do klietky hanby.

Web: http://sedliacka.sk/

Video: https://www.youtube.com/watch?v=06UMpMwgw4s
https://www.youtube.com/results?search_query=sedliacka+restauracia+sturovoCasablanca v Štúrove

Reštaurácia ponúka vynikajúcu miestnu a maďarskú kuchyňu. Nájdete tu jednu z najlepších halászlé v okolí. Milovníci veľkých porcií, rýchlej obsluhy a kvalitného jedla budú zaručene spokojní.

Medieterrano v Ostrihome

Ak hľadáte rafinovanejšie maďarské špeciality, v ponuke reštaurácie nájdete niekoľko lahôdok pre Vás aj Vaše deti v mediteránne zariadenom prostredí.

Adri Bufet v Ostrihome

Kultové miesto na konci ostrihomskej cyklotrasy smerom na Visegrad, podáva Hek, ktorý sa na rozdiel od iných miest v tejto oblasti nepečie v strúhanke, ale v špeciálnom cestíčku tajného receptu. Ak si zvyknete, že na stoloch nájdete účtenky od predchádzajúcich hostí a zmierite sa s odmeranou ,,obsluhou,, majiteľky, miesto sa stane vašim obľúbeným s najlepším hekom v širokom okolí.

Lángoš

Ak obľubujete tradičné lángoše, máte možnosť ich ochutnať na hlavnej ceste smerom do centra Štúrova na terase krčmy Stavbár každý pondelok a štvrtok.


Čo jesť v Budapešti?

Pri návšteve hlavného mesta Maďarska určite nevynechajte ochutnávku typických maďarských jedál. Najlepšie langoše nájdete v stánku Retro Langos Bufé, kde si okrem klasického langoša môžete doprať aj jeho plnenú verziu a na výber máte z viacerých druhov plnky, od úplnej klasiky smotana a syr, cez ich "made in Hungary" so slaninou, syrom, smotanou a cibuľou až po netradičnejšie verzie ako bolognese. Skvelé guláše a pekelty zas dostanete v Gettó Gulyás v židovskej štvrti. Keďže ide o pomerne obľúbený podnik, radšej si na jeho návštevu urobte rezerváciu, lebo vo frekventovaných časoch sa vám nemusí podariť chytiť miesto.

Getto Gulyás/Retro Langos Bufé 

Vyhľadávaným podnikom v židovskej štvrti je aj Mazel Tov - ako už jeho názov napovedá, vybrať si môžete z izraelských a blízkovýchodných jedál ako hummus, shakshouka či shawarma. Okrem chutného jedla zaujme aj zaujímavým interiérom.

Typický maďarský trdelník vyskúšajte v podniku, ktorý odporučí Tripadvisor - Molnár's Kürtőskalács .

Instagramovo známa zmrzlina Gelarto Rosa, ktorú nájdete blízko Baziliky, zaujme nielen výzorom, ale aj samotnou chuťou. Na výber máte z viacerých viac či menej tradičných príchutí (z tých menej tradičných spomeniem napríklad olivový olej či bazalku), z kombinácie ktorých vám personál pripraví zaujímavú zmrzlinu v tvare ruže.

Gelarto Rosa / Molnár's Kürtőskalács 

Milovníci streetfoodu sa môžu vybrať na odporúčané miesto Karaván Streetfood, kde máte na výber z viacerých streetfood jedál z rôznych kútov sveta: od maďarských langoš burgerov po jedlá z mexickej či talianskej kuchyne, na svoje si tiež prídu vegetariáni a vegáni.

Karaván Street Food

Keď už budete pri Karavan streetfoode, určite neobíďte ani známy budapeštiansky bar Szimpla Kert. Ide v podstate o zaujímavo riešený komplex vonkajších a vnútorných barových priestorov, ktoré vás zaujmú svojim vzhľadom aj jedinečnou atmosférou.

Raňajky si môžete vychutnať napríklad v London Coffee Society, kde máte na výber z viacerých chutných slaných či sladkých raňajok. Malé, no zato obľúbené miesto, môže počas frekventovaných časov vyvolávať jemne klaustrofobické pocity, chutné jedlo a kvalitná káva to však vyrovnajú.

A keď je už reč o káve, v Budapešti si jej milovníci určite prídu na svoje. Vyskúšajte napríklad výberové kaviarne Dorado, My Little Melbourne či Warmcup, na stránkach European Coffee Trip však odporúčaní na tie najlepšie nájdete naozaj dosť.

VINÁRSTVA

VÝBER A PREDAJ VÍNA
Poradíme Vám pri výbere vín podľa Vašich individuálnych preferencií, či už podľa obľúbeného miestneho vinára, odrody alebo ceny. Pomôžeme Vám zorientovať sa v širokej palete ponuky miestnych vinárstiev vín a vyberieme to správne pre Vás alebo pre osobu, ktorej je víno určené.

OCHUTNÁVKY
S radosťou sprostredkujeme ochutnávku vína v okolitých vinárstvach podľa Vašich predstáv a požiadaviek.Château Belá vinásrtvo v Belej

Kráľ rizlingov

Presvedčenie a nesmierna energia Grófky von Krockow, ako aj jej zámer rozšíriť dosah slovenských viníc, boli začiatkom skutočne úspešného príbehu o víne. Vyrábaný pod dohľadom vinárov Ing. Miroslava Petrecha (medzinárodne známy ako "otec slovenského Rizlingu") a slávneho Egona Müllera (jeden z popredných nemeckých producentov vína) sa Château Belá Rizling rýnsky 2001 stal najlepším vínom na Slovensku a objavil sa dokonca ako "Víno Týždňa" v Jancis Robinsonovom Financial Times s 94 bodmi od Roberta Parkera.

Nespočetné množstvo úspešných ročníkov posunulo na rebríčku vín vinárstvo Château Belá tak, že ich ponuku dnes nájdete na menu kartách tých najexkluzívnejších reštaurácií sveta.

Historická vínna pivnica

3 storočia stará vínna pivnica sa nachádza v srdci kaštieľa, ponúkajúc milovníkom vína možnosť degustovať zo selekcie víťazných ročníkov Château Belá vín priamo zo sudov vína (Veltlínske zelené, Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Breslava, Rulandské biele, Cabernet sauvignon rosé, Cabernet sauvignon a Alibernet). Ak budete mať šťastie, možno zahliadnete aj pána Petrecha osobne.

web: www.chateau-bela.com


Bott Frigyes v Belej

Vinár Frigyes Bott kladie veľký dôraz na tradičné odrody južnej vinárskej oblasti ako sú furmint, lipovina, juhfark, frankovka modrá a kadarka. Zo svetových odrôd vinárstvo produkuje rýnsky rizling a pinot noir.

Väčšiu časť vín sa plní do fliaš bez filtrácie, pridaním minimálneho množstva síry. Cieľom vinárstva je, aby vínami, ktoré sú vyrábané s minimálnym zasahovaním do výroby, sprostredkoval mužliansky teroir, s výnimočnými danosťami.


Vinárstvo Varga v Belej

Zažite ochutnávku tradičných odrôd južnej vinárskej oblasti priamo uprostred viníc v romantickom pivničnom domčeku s tradičnou slamenou strechou na svahu belanských kopcov s rozprávkovým výhľadom na Maďarsko.


Vinárstvo HR v Gbelciach

Vinársto a vinohrady sa nachádzajú v južno-slovenskej vinohradníckej oblasti v obci Gbelce v údolí medzi riekami Dunajom a a Hronom. Odtiaľto pochádzajú individuálne štepy ich šírenie a aj rozvoj moderných spôsobov hospodárenia. V roku 1950 bolo založené poľnohospodárd z iz 4d h Xske družstvo ktoré sa zaoberalo aj pestovaním hrozna a výrobou vína. Zmena režimu sa podpísala na poklese pestovania a vinárčenia. V roku 1990 vznikol súkromný podnik ktorého majiteľom je pán Ing. Róbert Halász. Začalo sa obnovovanie a rozširovanie vinohradníctva. Vinárstvo bolo v roku 2012 zrekonštruované a rozšírené, vybavené modernou technológiou, ktorá umožnila realizáciu sledovaného cieľa. Vinárstvo Výroba vína prebieha za pomoci najmodernejšej technlógie reduktívnou metódou. Cieľom tejto metódy, chladenia a riadeného kvasenia je zachovanie typickej arómy a chuti pri každej odrode. Červené vína dozrievajú v 1500l dubových sudoch alebo v 225l barikoch. Po 6-18 mesiacoch sa tieto vína prejavujú jedinečnou arómou a typickým odrodovým charakterom.

https://hrwinery.eu/


Vinárstvo Világi v Chľabe

Víno s nezameniteľnou chuťou sa vyrába vo vinárstve Világi Winery v malej obci Chľaba podľa starých tradícií a na základe najnovších odborných vinárskych poznatkov. Hovorí sa, že miestne vína sa rodia na láve. Je to vďaka vulkanickej pôde obohatenej o miocénové usadeniny a andezit sopečného pôvodu, ktoré dodávajú vínam úžasnú mineralitu.

V ponuke vín Világi Winery nájdete rad vín Classic, vyrábaných najmodernejšou technológiou dozrievania bez prítomnosti oxidácie a exkluzívny rad vín – Terroir Selection, ktoré zrejú v dubových sudoch rôznych veľkostí a typov.

web:  https://www.vilagiwinery.sk/en
video: https://www.youtube.com/watch?v=L5O3YO20OEw


Vinárstvo Strekov

Vinárstvo Strekov, pod vedením vinára Zsolta Suto, preferuje staré odorody - Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Modrý portugal, Frankovku modrú a Svätovavrinecké, avšak venuje sa aj novým odrodám - Dunaju, Devínu a Alibernetu. V pivnici víno kvasí bez riadenia v sudoch a v otvorených kadiach. Dlhé vyzrievanie na sedimente bez síry je zárukou vín so silným terroirovým charakterom. Štýl vín vyrábaných tzv. kachetinským spôsobom, vyzrievané pod flórom a plnené spolu so sedimentom bez síry, predstavujú návrat k najstarším spôsobom výroby. Vína HEION, PORTA a NIGORI pôsobia svojím tichým archaickým nádychom osviežujúco vo svete „hlučných“ moderných vín.

web: http://www.strekov1075.eu/sk/o-nas-strekov1075