Kaštieľ Château Belá / SK

Château Béla je rodinný historický hotel, ktorý sa rozprestiera v oblasti pozdĺž Dunaja, medzi vinicami južného Slovenska. Krajina už na prvý pohľad zaujme vašu pozornosť svojou malebnosťou, romantickými západmi slnka a dobovými pamiatkami. Miestny obyvatelia ponímajú túto lokalitu ako "Slovenské Toskánsko".
Urobte krok späť v histórii počas prehliadky kaštieľa. K dispozícii pre skupiny na vyžiadanie
Kontakt: 00421 918 888 003 
Ostrihomská Bazilika / HU

Ostrihomská bazilika je po bazilikách sv. Petra (Rím) a sv. Pavla (Londýn) tretím najväčším kostolom v Európe. Rozprestiera sa na ploche 5 660 m2 čím je najväčšou sakrálnou stavbou v Maďarsku a zároveň najvyššou pamiatkou krajiny.

Niekoľko zaujímavých údajov o Bazilike:
-monumentálna budova je 118 m dlhá, 49 m široká, výška kupoly z vnútra je 71,5 m, jej priemer je 33,5 m

-8 stĺpov podopierajúcich timpanon sú 57 m vysoké

-hrúbka steny je 17 m – najhrubšia v Strednej Európe

-oltárny obraz od Michelangela Grigolettiho je najväčším oltárnym obrazom na svete na jednom plátne

Panoramatickú miestnosť dosiahnete keď vystúpite 120 schodov a Vyhliadku z kupoly pri vystúpení 400 schodov.


Web: https://www.wellnesstips.sk/turisticke-zaujimavosti/ostrihom-esztergom-bazilika_124_1.html

https://www.bazilika-esztergom.hu/sk/informacie-a-mo-nosti

https://www.bazilika-esztergom.hu/sk/vstupne
Kráľovský hrad v Ostrihome / HU


Vedľa Ostrihomskej baziliky sa vchádza do hradného komplexu. Archeológovia v ňom odokryli časť stredovekého kráľovského hradu, ktorý zničili Turci v roku 1543. Najcennejšou časťou hradného komplexu je románska Kráľovská kaplnka s ružičkovým oknom nad vchodom. Jej klenba patrí medzi najstaršie diela v strednej Európe. V obnovenom paláci umiestnili Hradné múzeum s exponátmi pripomínajúcimi históriu mesta a jeho okolia v čase tureckých bojov.
Viziváros (Vodné mesto) / HU

Víziváros (v preklade Vodné mesto), čarovná časť maďarského Ostrihomu na pravom brehu Dunaja, sa nachádza pod kráľovským hradom a bazilikou Primaciálneho baziliky svätého Vojtecha. Názov Vodné mesto je odvodený od mnohých horúcich prameňov v tejto oblasti. Prechádzka uličkami Vodného mesta zaručene stojí za to!
 


Tmavá brána / HU

Tmavá brána je 80 m dlhý tunel v Hradnom vrchu pod Bazilikou. Konštrukcia tunela je oblúkovitá a meno dostala kvôli nedostatočnému osvetleniu.


Visegrád / HU


Hrad Visegrád sa nachádza uprostred lesnatých kopcov asi v štvrtine trasy Dunaja medzi slovensko-maďarskou hranicou Štúrovo - Budapešť.
Visegrád je slávny najmä vďaka pozostatkom rannorenesančného letného paláca kráľa Mateja Korvína a stredovekej pevnosti.

Tajomná ,,Šalamúnova veža,, / HU

Veža Šalamúna z 13. storočia , podobne k Vyšehradskému hradu, ponúka nádherný panoramatický pohľad. Je to jedna z najväčších a najlepšie zachovaných románskych veží v strednej Európe.


Szentendre a Skanzen / HU


Po spoznávaní tradícií a maďarských ľudových krojov v najväčšom skanzene Maďarska je najvhodnejšou voľbou spomaliť tempo a len tak si vychutnávať Visegrád, mestečko sídliace v azda najkrajšej časti Dunajského ohybu. Romantickej atmosféry má na rozdávanie a je len na vás, či sa vydáte na prechádzku úzkymi starobylými ulicami, alebo sa vydáte po stopách histórie a navštívite Horný hrad zo štvrtého storočia, z ktorého je dnes múzeum, či slávnu Šalamúnovu vežu, v ktorej pravidelne usporadúvajú tradičné turnaje rytierov so zábavným a pre diváka aj trochu adrenalínovým programom.

Budapešť / HU

Budapešť, Perla na Dunaji, metropola strednej Európy je od slovenských hraníc vzdialená len o niečo viac ako 50 km. Zo Štúrova sa do hlavného mesta Maďarska autom dostanete pohodlne asi za jednu hodinu. Viac ako 1,7 miliónová Budapešť ponúka turistom široké možnosti. Od historických pamiatok, cez zaujímavú architektúru, múzeá, prírodné krásy až po bohatý nočný život. Stredoeurópsky Paríž oplýva magickou atmosférou na oboch brehoch Dunaja pozdĺž ktorých sa tiahne. Nájdete tu starobylé pamiatky z čias Rakúsko-Uhorska, ale aj z obdobia priemys elnej revolúcie, keď postavili najväčšiu časť mesta.

Čo si v Budapešti pozrieť?

Medzi najzaujímavejšie a najpopulárnejšie pamiatky patrí návšteva Rybárskej bašty (Halászbástya), ktorá patrí k jedným zo symbolov Budapešti. Z vyhliadky na jej hradbách máte pekný výhľad na budovu parlamentu na opačnej strane Dunaja. V areáli bašty stojí aj Matyášov chrám a Soch sv. Štefana na koni. Len niekoľko stoviek metrov ďalej sa nachádza hrad Buda Castle.

Krásnu vyhliadku na mesto budete mať z Citadelly na vrchole Gellért Hill. Cestu na vrchol si síce musíte poctivo odšľapať, no výhľad na Budapešť najmä v peknom počasí či v noci naozaj stojí za to. Na druhú stranu Dunaja sa môžete dostať prechádzkou po viacerých mostoch, ktoré tieto dve časti mesta – Budu a Pešť - spájajú . Asi najzaujímavejšie a najpopulárnejšie sú Chain Bridge a Margaret Bridge. Na brehu "Peštianskej" časti mesta môžete vidieť impozantnú budovu maďarského parlamentu, ale aj smutnú pamiatku na druhú svetovú vojnu známu ako Shoes on the Danube Bank - tá je pamiatkou na obete vojny, ktoré boli popravené zastrelením na brehu Dunaja. Z vrchu sa na Budapešť môžete pozrieť návštevou vyhliadky na budove Baziliky sv. Ištvána, ale aj zo známeho budapeštianskeho kola Budapest Eye s výškou 65 metrov. V rámci pešej prehliadky mesta určite neobíďte ani Námestie hrdinov (Hősök tere) - v jeho okolí nájdete aj galérie, ktoré potešia milovníkov klasického i moderného umenia. V blízkosti sa nachádza aj zámoček Vajdahunyád Castle prepojený s rozľahlým a príjemným parkom. Jeho jazero sa v zime využíva ako klzisko. V okolí nájdete aj najznámejšie budapeštianske kúpele, ktoré boli vybudované už v 19. storočí.

Mnoho ľudí - najmä rodín s deťmi - pri návšteve Budapešti vyhľadáva Tropikárium a Oceánium. Rovnako je u rodín s deťmi obľúbená prehliadka Budapešti kombinujúca autobus s loďou v jednom. Ak počas výletov vyhľadávate aj oddych v parku, navštívte Margitin ostrov (Margit-sziget), ktoré je vyhľadávaným miestom aj mimo známenho budapeštianskeho fesivalu Sziget. Nájdete tam totiž množstvo parkov a zelene.

Web: https://www.interez.sk/najkrajsie-miesta-v-budapesti-ktore-by-ste-mali-navstivit/
https://svetobeznici.sk/budapest-vsade-same-pamiatky/
https://cestovanie.pravda.sk/mesta/clanok/413221-budapest-pat-tipov-na-uzasne-miesta-ktore-navstivite-zadarmo/