KALENDÁR PODUJATÍ

JÚN

Lobad race v Hoteli Château Béla

Beh so zdolávaním prekážok, je príležitosť zmerať si svoje sily v dedinskom prostredí presne tak, ako si to pamätáš z detstva. Trať má síce len 5 km, ale nie je to prechádzka ružovou záhradou.


https://www.lobadrace.sk/preteky/

JÚL

Strekovský vínny festival
„Jedzte-pite, zabávajte sa vo Strekovskej vinici.”

Strekovský festival vína oboznámi návštevníkov s tradičnými remeslami a miestnymi zvykmi. Hostia sa zoznámia s namáhavou a jedinečnou prácou vinárov a ochutnávajú unikátne vína a gastronomické špeciality. Festival ponúka päťdesiat vinárov zo siedmych krajín. O zábavu sa postarajú a pouliční muzikanti, známi umelci, folklórne súbory, veselá cigánska hudba, záhrada plná hier pre deti…

https://strekovin.sk/

August

Südwind - bojové ukážky z prvej a druhej svetovej vojny

Múzeum vojenskej histórie (Military Historical Museum) v Pohronskom Ruskove v spolupráci s Vojenským historickým ústavom a klubmi vojenskej histórie chcú spoločne priblížiť situáciu počas Operácie Südwind (Južný vietor), ukážky bojov, ťažkej vojenskej techniky, zbraní, vojenských táborov, ale aj život samotných vojakov.

http://m.mhmo.sk/

OKTÓBER

Tradičný jarmok Šimona a Júdu

Tradícia mestského jarmoku sa v Štúrove píše od roku 1724, kedy mesto získalo privilégium na jeho organizáciu od cisára Svätej ríše rímskej národa nemeckého, Karola III. Je však dobre známe, že trhy sa v Štúrove konali ešte dlho pred udelením tohto privilégia, konkrétne od roku 1546. Pôvodne sa sústreďovali okolo 28. októbra, čo je deň, na ktorý pripadá sviatok apoštolov Šimona a Júdu, s čím súvisí aj meno jarmoku. Neskôr sa konanie jarmoku presunulo na prvé októbrové dni a tak to zostalo dodnes, kedy Jarmok Šimona a Júdu láka vďaka svojej veselej atmosfére plnej života návštevníkov z celého Podunajského regiónu aj zďaleka.

DECEMBER

Vianočné trhy Budapešť

Užite si magickú atmosféru vianočných trhov v Budapešti na Vörösmarty tér, ktoré patria k najkrajším a najchutnejším trhom v Európe a sú známe svojimi gastro špecialitami, dych vyrážajúcou výzdobou, prostredím a množstvom drevených stánkov, v ktorých domáci predávajú svoje ručne vyrobené produkty.


Vianočné trhy Ostrihom

Vychutnajte si predvianočnú atmosféru vianočných trhov v historickom centre Ostrihomu s miestnymi a množstvom drevených stánkov, v ktorých domáci predávajú svoje ručne vyrobené produkty.

CELÝ ROK

Trh starožitností v historickom Ostrihome

Milovníkov starožitností a starých vecí osloví tradičný trh starožitností každú druhú nedeľu v mesiaci od 8.00 do 14.00 h v Ostrihome, Széchenyi tér 1. Návštevníci trhu majú možnosť predávať a kupovať staré veci a poklady. Veľtrh priťahuje čoraz viac predajcov a záujemcov. Niet sa čomu čudovať tu môžte vidieť a kúpiť dávno zabudnuté predmety, drobnosti a retro zbierky.
Farmársky trh v Ostrihome každú nedeľu 


Návštevníci trhu majú možnosť zakúpiť si maďarský domáci chlieb, croissanty, koláče, špeciálne domáce syry, domáce mlieko, iné mliečne výrobky, údené klobásy, šunku, slaninu, salámu, rôzne medy, džemy a sirupy, štrúdľu a koláče, papriky, paradajky a inú zeleninu od miestnych farmárov, prepeličie vajcia a rôzne domáce vína a pivá. Farmársky trh sa koná každú nedeľu od 8:00 do 12:00 na Szécsényi tér v Ostrihome.
 


RYTIERKSE HRY vo Visegráde

Od apríla do októbra vo veži Šalamúna, v stredu a v sobotu od 12:00, a od októbra do marca v sobotu tiež od 12:00, v „Palotaház“ je program Rytierske hry jedinečný v celom Maďarsku. V priebehu programu sa ocitnete späť v stredoveku.


Články